Surfcasting – plażowy hit dla zapalonych wędkarzy

Zdjęcie główne #34 - Surfcasting – plażowy hit dla zapalonych wędkarzy
0
17.05.2016

Każdy wielki fan wędkarstwa zwykle dostaje białej gorączki na myśl, że znów musi jechać na urlop z rodziną nad Bałtyk, z dala od jego ukochanych jezior i stawów. Bez obaw! W tym roku wypróbuj surfcasting. To prawdziwy hit wśród wędkarzy, którzy nie chcą rezygnować ze swojej pasji nawet odpoczywając na plaży.

Co to jest surfcasting?

Nie ma to nic wspólnego z surfowaniem i castingiem do roli w serialu. Surfcasting to wędkowanie z plaży. Wbrew pozorom jest to bardzo popularny sposób na realizację swojego hobby, tylko niewiele osób wie, że de facto uprawia właśnie surfcasting. Musisz tego spróbować w sytuacji, gdy planujesz np. dwutygodniowy urlop nad Bałtykiem i zachodzisz w głowę, jak wytrzymasz bez ulubionej wędki.

Bałtyk jest znakomitym morzem do uprawiania surfcastingu. Wpływa na to jego relatywnie niewielka głębokość i niskie zasolenie. Dzięki temu nawet przy samej plaży można spotkać całe ławice śledzi, leszczy, jaziów, płastug, troci, czasami sandaczy, okoni, węgorzy i płoci. Tak, wędkując z plaży możesz złowić zarówno ryby słono- jak i słodkowodne. Świetna rekomendacja, prawda?

Gdzie najlepiej łowić z plaży?

Zdecydowanie najlepsze są do tego plaże położone blisko kanałów, którymi słodka woda wpada do morza oraz przy wszelkich ujściach rzek. Warto także poszukać tzw. pniaków, czyli miejsc, gdzie kiedyś rosły drzewa, a dziś jest morze. Popularne wśród wędkarzy są również falochrony.

Łowiska możesz poszukać na własną rękę – poczekaj na bezchmurny dzień, gdy tafla morza jest spokojna. Wdrap się na wydmę (jeśli nie ma zakazu) i obserwuj, gdzie gromadzą się ryby. Najczęściej będą to morskie zagłębienia, które zwykle znajdują się w odległości około 60 metrów od brzegu – w sam raz na daleki wyrzut.

Pamiętaj o odpowiednim sprzęcie

Do surfcastingu stosuje się specjalne wędziska, które mają znaczną długość – minimum 3,9 metra. Ważny jest także odpowiedni ciężar wyrzutowy wynoszący przynajmniej 150-200 gramów. Wybierz mocny, najlepiej metalowy kołowrotek o stałej szpuli, ewentualnie sięgnij po multiplikator. Jeśli chodzi o żyłkę, to wybieramy standardową, ale odpowiednio obciążoną dla zwiększenia zasięgu wyrzutu. Pamiętaj także o przyponie strzałowym o średnicy minimum 0,45mm. 

Jaka przynęta jest najlepsza do surfcastingu? W zasadzie możesz zastosować każdą przynętę naturalną. Idealne będą dżdżownice, filety rybne, nawet całe ryby lub wszelkie wodne bezkręgowce. Kupisz je w dowolnym sklepie wędkarskim – możesz też spróbować u lokalnych poławiaczy ryb morskich. Pamiętaj przy tym, aby przynętę zaczepić do specjalnego, grubego haka morskiego.

Uprawiając surfcasting nie zapomnij o komforcie i bezpieczeństwie innych plażowiczów. Lepiej nie zarzucaj wędki w miejscach obleganych przez ludzi, szczególnie przez dzieci. Zawsze zapytaj również o to, czy istnieje możliwość łowienia z danej plaży – powinien to określać jej regulamin.

Patronat medialny

Zdjęcie główne #954 - Patronat medialny

Plaża Biała to nadmorski hit, dlatego naszym strategicznym partnerem została przebojowa 4FUN TV – pierwsza w Polsce telewizja społecznościowa współtworzona przez widzów. Pomachaj do kamery i pozdrów znajomych z Krynicy Morskiej!

Bezpieczeństwo plażowiczów jest naszym priorytetem

Numer alarmowy nad wodą 601 100 100

Nasi partnerzy

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.