Czysta plaża? Tylko z pozoru. Uważaj na zagrożenia czyhające w piasku

Zdjęcie główne #93 - Czysta plaża? Tylko z pozoru. Uważaj na zagrożenia czyhające w piasku
0
30.08.2016

Jednym z głównych warunków wyboru konkretnej plaży na wypoczynek jest jej czystość. Zwracamy uwagę na to, czy na plaży nie leżą śmieci, czy jest dostateczna liczba koszy, czy są toalety, czy woda jest w miarę przejrzysta. Tymczasem jak dowodzą naukowcy prawdziwym zagrożeniem jest to, czego nie widać.

Co czai się w nadmorskim piasku?

Sprawie dokładnie przyjrzeli się naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego, którzy przebadali próbki piasku z tamtejszych, uchodzących za wyjątkowo czyste plaż. Wyniki były zatrważające. Okazało się, że piasek jest zanieczyszczony różnymi drobnoustrojami, na czele z bakteriami.

Warto wiedzieć

Wyjątkowo groźne są bakterie Escherichia coli (kałowe), które mogą powodować zatrucia pokarmowe, bóle brzucha, wymioty, biegunki, wysypki, a nawet zmusić do hospitalizacji.

Z badań naukowców z Hawajów wynika, że ilość bakterii w piasku może być nawet stukrotnie większa niż w wodzie morskiej, a to ją uważamy za bardziej zanieczyszczoną.

Skąd biorą się te zanieczyszczenia?

Wiele światowych plaż ma problem ze ściekami, które spływają na nie z okolicznych restauracji czy zakładów produkcyjnych. W Polsce nie ma takich sytuacji, ale to wcale nie oznacza, że piasek jest idealnie czysty.

Nad Bałtykiem głównym zagrożeniem są... ludzie, którzy nie dbają o czystość. Wciąż zdarzają się przypadki załatwiania się wprost na plaży (szczególnie przez dzieci). Wiele osób nie dba też o to, aby posprzątać po psie. Efekty mogą być bardzo groźne.

Warto wiedzieć

Piasek jest idealnym siedliskiem dla bakterii, ponieważ stwarza im dobre warunki bytowe.

Uwaga na dzieci

Oczywiście zanieczyszczony piasek nie jest groźny, jeśli nie dostanie się do organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby pilnować dzieci i uczulić je na to, by nie wkładały brudnych rąk do buzi, a tym bardziej nie „smakowały” piasku. Trzeba też zwracać uwagę, by piasek nie dostał się do oczu czy nosa podczas silnego wiatru – w tym celu warto zabezpieczyć twarz chustą, a oczy okularami przeciwsłonecznymi.

Rada

Wybierając się na plażę zawsze miejmy przy sobie chusteczki nasiąknięte środkiem antybakteryjnym, których warto używać przed każdorazowym dotknięciem żywności.

Piasek, nawet ten na pierwszy rzut oka idealnie czysty, jest zatem potencjalnym zagrożeniem i warto o tym pamiętać.

Patronat medialny

Zdjęcie główne #954 - Patronat medialny

Plaża Biała to nadmorski hit, dlatego naszym strategicznym partnerem została przebojowa 4FUN TV – pierwsza w Polsce telewizja społecznościowa współtworzona przez widzów. Pomachaj do kamery i pozdrów znajomych z Krynicy Morskiej!

Bezpieczeństwo plażowiczów jest naszym priorytetem

Numer alarmowy nad wodą 601 100 100

Nasi partnerzy

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.