Plażowy savoir-vivre, czyli jak zachowywać się na plaży, aby nie przeszkadzać innym

Zdjęcie główne #12 - Plażowy savoir-vivre, czyli jak zachowywać się na plaży, aby nie przeszkadzać innym
0
08.03.2016

Plaża to miejsce relaksu, ale także publiczne. Nie ma więc mowy o tym, aby poczuć się na niej zupełnie swobodnie. I dobrze, bo w przeciwnym razie każdy wyznaczałby własne reguły zachowań, które z kolei mogłyby uderzać w pozostałych plażowiczów. Jeśli zatem wybierasz się nad morze, pamiętaj o plażowym savoir-vivre. To proste, powszechnie znane reguły – dzięki nim wszyscy będziemy odpoczywać w zgodzie.

Nie pij alkoholu

Okazji do wypicia piwa czy dwóch będziesz mieć mnóstwo podczas swojego urlopu. Alkohol smakuje lepiej wieczorem, niekoniecznie w palącym słońcu. Zamiast więc siedzieć na plaży z puszką piwa staraj się wybrać inną, bardziej kulturalną formę relaksu.

Jeśli wypoczynek nieodłącznie kojarzy Ci się z piciem alkoholu, przenieś się do jednego z funkcjonujących na plaży ogródków piwnych. Ceny wcale nie są szokująco wysokie.

Nie strofuj dziecka

Dzieci potrafią dać się we znaki zarówno rodzicom, jak i innym osobom wypoczywającym na plaży. W takiej sytuacji zawsze wychodzi, jak maluch jest wychowywany. Jeśli rodzic sobie z nim nie radzi, krzyczy, a nawet posuwa się do bicia, od razu znajdzie się w centrum uwagi całej plaży.

Pozwól więc dziecku na nieco swobody, jednak kontroluj też granicę, po której przekroczeniu Ty oblejesz się czerwonym rumieńcem, a inni będą narażeni na oglądanie wstydliwych obrazków. Pamiętaj – dzieci są niegrzeczne wtedy, gdy się nudzą. Zamiast więc zostawiać je samopas, staraj się poświęcić pociechom sporo uwagi, wymyślaj zabawy, zachęcaj do kreatywności.

Nie obserwuj innych

Obok Twojego kocyka usadowiła się piękna, młoda sąsiadka? Jasne, to przyjemny widok, ale powstrzymaj się przed ostentacyjnym podziwianiem jej wdzięków. Nikt nie lubi, gdy inni go obserwują. Dotyczy to szczególnie kobiet.

Szczytem obciachu i braku kultury jest wybieranie się na plażę tylko po to, aby popatrzeć sobie na młode ciała. Niestety, takich osób nie brakuje. Jak je rozpoznać? Po jednym klasycznym elemencie – lornetce.

Nie okazuj zbyt gorących uczuć

Na plaży łatwo stracić głowę – romantyczny klimat udziela się szczególnie młodym parom. Nikt oczywiście nie zabrania Wam przytulania czy całowania, ale starajcie się wyczuć cienką granicę między czułością, a ostentacją. Pamiętajcie – obok mogą być dzieci.

Plaża to nie biuro

Ludzie przychodzą na plażę, aby wypocząć. Jeśli tego nie potrafisz, to przynajmniej nie skazuj innych na poznawanie szczegółów Twojej pracy. Głośne rozmawianie przez telefon, a tym bardziej krzyczenie na podwładnych czy współpracowników jest bardzo niekulturalne.

Masz do załatwienia jakąś ważną, służbową sprawę? Ubierz się i przenieś poza plażę lub przynajmniej do ogródka piwnego. Daj innym wypocząć!

Nie katuj innych swoją ulubioną muzyką

Na plaży nigdy nie będzie idealnie cicho, ale to wcale nie upoważnia Cię do przekonywania innych, że Twój gust muzyczny jest uniwersalny. Niestety, modą ostatnich lat jest przynoszenie na plażę małych głośniczków Bluetooth, z których sączą się różne, nie zawsze melodyjne rytmy.

Zamiast słuchać muzyki, która innym może nie przypaść do gustu, poczytaj książkę, rozwiązuj krzyżówki, w ostateczności surfuj po Internecie.

Pamiętaj – plaża nie należy do Ciebie i to nie Ty ustalasz na niej reguły. Stosuj się więc do tych zasad, zapoznaj się też z regulaminem plaży. Wszyscy będą Ci wdzięczni.

 

 

Patronat medialny

Zdjęcie główne #954 - Patronat medialny

Plaża Biała to nadmorski hit, dlatego naszym strategicznym partnerem została przebojowa 4FUN TV – pierwsza w Polsce telewizja społecznościowa współtworzona przez widzów. Pomachaj do kamery i pozdrów znajomych z Krynicy Morskiej!

Bezpieczeństwo plażowiczów jest naszym priorytetem

Numer alarmowy nad wodą 601 100 100

Nasi partnerzy

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.