Ważne znaki, które mogą uratować życie. Biała i czerwona flaga na kąpielisku – co oznaczają?

Zdjęcie główne #92 - Ważne znaki, które mogą uratować życie. Biała i czerwona flaga na kąpielisku – co oznaczają?
0
29.08.2016

Te symbole powinien znać każdy, kto decyduje się na wypoczynek na plaży, nawet dziecko. Strzeżone kąpieliska zawsze są opatrzone flagami. Ich kolor decyduje o tym, czy kąpiel w morzu jest dozwolona, czy też lepiej z niej zrezygnować. Przygotowaliśmy dla Was powtórkę ze szkoły i przypominamy, jak należy interpretować kolory flag na kąpielisku.

Każde strzeżone kąpielisko wywiesza flagę

Wymuszają to przepisy. Jeśli na plaży jest ratownik WOPR, to jego obowiązkiem jest monitorowanie sytuacji pogodowej i wywieszenie adekwatnej flagi – czytelnej informacji dla wszystkich plażowiczów.

Ratownik bierze pod uwagę uniwersalne dane:

  • Temperaturę wody
  • Temperaturę powietrza
  • Siłę wiatru

Informacje na temat tych wartości muszą zostać umieszczone na tablicy, najczęściej na stanowisku ratownika. Warto się z nimi zapoznać przed wejściem do wody.

Po przeanalizowaniu wartości pogodowych ratownik podejmuje decyzję o wywieszeniu białej lub czerwonej flagi. Maszty znajdują się przy wieżach obserwacyjnych ratowników i są doskonale widoczne dla każdego plażowicza.

Biała i czerwona flaga – jak interpretować ten komunikat?

Biała flaga oczywiście oznacza, że kąpiel jest dozwolona. Warunki pogodowe są dobre, nie ma zagrożenia sinicami, fale są niewielkie i korzystanie z morza jest bezpieczne.

Jeśli jednak ratownik wywiesi czerwoną flagę, to kąpiel jest zabroniona. Czerwoną flagę wywiesza się w określonych sytuacjach:

  • Gdy kąpielisko jest nieczynne (nie ma ratownika)
  • Gdy temperatura wody spada poniżej 14 stopni Celsjusza
  • Gdy widoczność jest ograniczona do 50 metrów
  • Gdy prędkość wiatru przekracza 5 stopni w skali Beauforta
  • Gdy występuje wala o wysokości powyżej 70 centymetrów z pojawiającymi się pienistymi białymi grzywami
  • Gdy występują silne prądy wsteczne

Jak widać wywieszenie czerwonej flagi nie jest fanaberią leniwego ratownika, ale konsekwencją znacznego pogorszenia warunków pogodowych. Dlatego komunikatu nie należy lekceważyć, co niestety jest normą.

Kąpiel przy wywieszonej czerwonej fladze to szczyt nieodpowiedzialności i niepotrzebne narażanie siebie oraz ratownika na niebezpieczeństwo.

Patronat medialny

Zdjęcie główne #954 - Patronat medialny

Plaża Biała to nadmorski hit, dlatego naszym strategicznym partnerem została przebojowa 4FUN TV – pierwsza w Polsce telewizja społecznościowa współtworzona przez widzów. Pomachaj do kamery i pozdrów znajomych z Krynicy Morskiej!

Bezpieczeństwo plażowiczów jest naszym priorytetem

Numer alarmowy nad wodą 601 100 100

Nasi partnerzy

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.