Wolność i zabawa dla dziecka, kłopot dla rodziców. Czy golasek na plaży to dobry pomysł?

Zdjęcie główne #89 - Wolność i zabawa dla dziecka, kłopot dla rodziców. Czy golasek na plaży to dobry pomysł?
0
25.08.2016

Każdy rodzic przez cały rok sumiennie dba o higienę swojego dziecka, chroniąc je przed różnymi infekcjami. Podczas wakacji pozwalamy sobie jednak na nieco więcej luzu. Normalnym widokiem na plaży są więc małe dzieci bawiące się zupełnie nago. Nie jest to do końca rozsądne. Nadmorski piasek może wywołać podrażnienia, a czające się w nim drobnoustroje nawet groźne choroby.

Załóż dziecku kąpielówki

Teoretycznie – co może się stać? Wielu rodziców mylnie sądzi, że piasek nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia dziecka. Tymczasem jest inaczej. Wrażliwe miejsca intymne maluchów mogą zostać zaatakowane przez bakterie czy grzyby.

Szczególnie narażone są na to dziewczynki. Okolice cewki moczowej są bardzo wrażliwe. Łatwo może dojść do infekcji bakteryjnej czy podrażnienia śluzówki. Do tego dochodzi ryzyko infekcji układu moczowego – wystarczy, że dziewczynka po kąpieli w chłodnym morzu usiądzie na wilgotnym piasku. Ryzyko rośnie u małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięty.

Pamiętaj

Plaża tylko z pozoru jest czysta. W piasku mogą czaić się zwierzęce odchody.

Z chłopcami jest mniej problemów. W ich przypadku warto jednak zwrócić uwagę na to, aby kąpielówki nie były zbyt ciasne. Lepiej też zrezygnować z niewygodnej pieluchy – w wysokiej temperaturze może dojść do bolesnych odparzeń.

Golasek na plaży? Lepiej nie

Niezależnie od tego, jak małe jest dziecko, nie powinno ono biegać po plaży na golasa. To także kwestia odpowiedzialności – nigdy nie wiemy, czy w tłumie plażowiczów nie znajdą się osoby o złych zamiarach.

Najważniejsze są jednak kwestie higieny. Pozwalając dziecku na bieganie po plaży bez kąpielówek narażasz je na ryzyko infekcji czy bolesnych podrażnień. Dlatego zwracaj szczególną uwagę na czystość i stosuj się do tych kilku zasad:

  • Po zabawie w piasku idź z dzieckiem do morza i dokładnie wypłucz pupę pociechy
  • Po kąpieli od razu wytrzyj dziecko do sucha – nie pozwól, aby siadało na piasku
  • Po powrocie do hotelu/pensjonatu od razu zafunduj dziecku kąpiel w ciepłej wodzie
  • Aplikuj na dziecięcą pupę kremy nawilżające, które uchronią malucha przed podrażnieniami

Są to podstawowe zasady, dzięki którym wakacje nad morzem nie skończą się dla dziecka przykrymi konsekwencjami.

Patronat medialny

Zdjęcie główne #954 - Patronat medialny

Plaża Biała to nadmorski hit, dlatego naszym strategicznym partnerem została przebojowa 4FUN TV – pierwsza w Polsce telewizja społecznościowa współtworzona przez widzów. Pomachaj do kamery i pozdrów znajomych z Krynicy Morskiej!

Bezpieczeństwo plażowiczów jest naszym priorytetem

Numer alarmowy nad wodą 601 100 100

Nasi partnerzy

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.