10 zasad bezpiecznych wakacji – stosuj się i wypocznij bez stresu

Zdjęcie główne #80 - 10 zasad bezpiecznych wakacji – stosuj się i wypocznij bez stresu
0
10.08.2016

Wakacje to czas beztroski. Często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zdając się na los. Tymczasem statystyki pokazują, że właśnie w czasie wakacji dochodzi do ogromnej liczby wypadków, w tym śmiertelnych, spowodowanych najczęściej brawurą. Chcesz wypocząć bez niepotrzebnych nerwów? Poznaj 10 zasad bezpiecznych wakacji.

  1. Nie spiesz się – jeśli jedziesz na wakacje własnym samochodem, to tak zaplanuj trasę, aby nie łamać przepisów drogowych. Wybierz optymalną drogę przejazdu, korzystaj z autostrad, rób przystanki co 2 godziny. Bezpieczniej jest podróżować w ciągu dnia, choć w nocy ruch jest mniejszy – wtedy jednak łatwo o zaśnięcie.
  2. Wybierz hotel w dobrej okolicy – tanie hotele zwykle są położone z dala od plaży, na skraju lasu czy przy ruchliwej drodze. Warto ich unikać, aby nie zepsuć sobie urlopu. Pamiętaj, że w sezonie wakacyjnym w miejscowościach nadmorskich panuje duży ruch. Przejście z hotelu nad plażę poboczem drogi jest więc bardzo niebezpieczne.
  3. Zapisz numery alarmowe – podstawowy to 112, ale warto też wpisać do książki telefonicznej numer alarmowy nad wodą czy w górach. Może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie.
  4. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich – większość utonięć ma związek z brawurą i piciem alkoholu. Pamiętaj, że morze bywa zdradliwe, warunki pływania w takim akwenie są zupełnie inne niż w basenie.
  5. Unikaj konfliktów – w sezonie wakacyjnym nad morzem czy w górach jest bardzo tłoczno, a to sprzyja nerwowym sytuacjom. Jeśli widzisz agresywnych osobników, zejdź im z drogi, nie wdawaj się w dyskusję, bo może się to skończyć bardzo źle.
  6. Wykup ubezpieczenie – prywatne ubezpieczenie podróżne jest tanie, a stanowi znakomite zabezpieczenie przed ewentualnymi skutkami groźnych zdarzeń. Wykup ubezpieczenie nawet wtedy, gdy wypoczywasz w Polsce.
  7. Zaszczep się – szczególnie ważne jest szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, czyli pokarmowemu. Nawet w Polsce istnieje zagrożenie tą chorobą. Wystarczy, że zjesz obiad w kiepskiej restauracji i nieszczęście gotowe. Szczepienie przyjęte w 2 dawkach daje ochronę na całe życie.
  8. Uważaj na słońce – choć polski Bałtyk uchodzi za zimny, to nawet na naszych plażach słońce potrafi bardzo mocno operować. Nie bagatelizuj tego zagrożenia i zawsze używaj kremów ochronnych. Zasada brzmi: 1 godzina na słońcu, minimum 10 minut w cieniu. W ten sposób unikniesz poparzeń słonecznych czy groźnego udaru.
  9. Przypomnij sobie zasady udzielania pierwszej pomocy – w krytycznej chwili, gdy ktoś będzie potrzebować Twojej pomocy, możesz wpaść w wielki stres. Pamiętaj, żeby nigdy nie odmawiać pomocy – nawet nieumiejętnie przeprowadzony masaż serca może komuś uratować życie.
  10. Wypoczywaj na strzeżonych kąpieliskach – dzikie plaże mają swój urok, ale są niebezpieczne dla kąpiących się. Rozsądniej jest wybrać plażę, której strzeże wykwalifikowany ratownik.

Dzięki stosowaniu się do tych prostych zasad znacznie ograniczysz ryzyko wystąpienia groźnych sytuacji podczas wakacji.

Patronat medialny

Zdjęcie główne #954 - Patronat medialny

Plaża Biała to nadmorski hit, dlatego naszym strategicznym partnerem została przebojowa 4FUN TV – pierwsza w Polsce telewizja społecznościowa współtworzona przez widzów. Pomachaj do kamery i pozdrów znajomych z Krynicy Morskiej!

Bezpieczeństwo plażowiczów jest naszym priorytetem

Numer alarmowy nad wodą 601 100 100

Nasi partnerzy

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.