CZYM JEST "COFKA" I DLACZEGO JEST TAKA NIEBEZPIECZNA !

Zdjęcie główne #95 - CZYM JEST
0
17.07.2018

"Cofka" to prąd wsteczny, który powstaje w wyniku tworzenia się wysokich fal • Ratownik: nie ma przed nią ucieczki • Ekspert: nie da się uratować tonącego w pojedynkę • Na ratunek tonącemu rusza ekipa przynajmniej trzech ratowników

- Gdy tworzy się wysoka fala, tony wody napływają na plażę. Ona musi wrócić do morza - to czysta fizyka. Wówczas tworzy się prąd wsteczny, tzw. cofka. Gdy taka fala natrafi na człowieka, "podcina" jego nogi, przewraca i wciąga do wody. Niewiele osób ma szansę wydostać się z takiego prądu. Niezależnie od siły czy doświadczenia w pływaniu - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Maciej Dziubich z Centrum Koordynacji Ratownictwa WOPR w Sopocie. Próbę walki z "cofką" porównuje do próby wyjścia bez szwanku z poślizgu samochodowego przy 200 km/h na śliskiej, krętej drodze. - To jest nie do zrobienia. Nie ma przed nią ucieczki. Z resztą, nie tędy droga. Trzeba mieć odrobinę wyobraźni, by nie dopuszczać do takich sytuacji - dodaje.

To właśnie "cofka" porwała 11-letnią dziewczynkę, która wraz z ojcem i 12-letnim bratem, mimo zakazu, weszła do morza w Sasinie, koło Łeby. - Ciało dziewczynki fale wyrzuciły 15 km dalej. To pokazuje, jak niesamowitą siłę ma prąd denny czy powierzchniowy .

Według ratownika, brak wyobraźni towarzyszy także ludziom, którzy są bezpośrednimi świadkami niebezpiecznego zdarzenia. W przypływie adrenaliny i emocji, rzucają się na ratunek tonącemu. - Nie możemy bawić się w bohatera. W pojedynkę nie jesteśmy w stanie uratować człowieka, który się topi. Podjęcie takich działań może skończyć się tragicznie również dla nas. To dlatego do akcji rusza przynajmniej trzech ratowników. Na początku, w przypadku jednego poszkodowanego, ratownicy działają w trójkę. Jeden płynie na linie, dwóch go asekuruje. Dobiegają też ratownicy z sąsiednich stanowisk. Przy jednym tonącym pojawia się 6-8 ratowników ze sprzętem. Pełna praca zespołowa. To jest walka z żywiołem, dlatego potrzebnych jest tyle rąk. Doświadczonych rąk.

Podejmujmy rozważne decyzje, korzystajmy z kąpieli tylko na strzeżonych plażach i tylko wtedy gdy flaga jest biała !

 

Patronat medialny

Zdjęcie główne #954 - Patronat medialny

Plaża Biała to nadmorski hit, dlatego naszym strategicznym partnerem została przebojowa 4FUN TV – pierwsza w Polsce telewizja społecznościowa współtworzona przez widzów. Pomachaj do kamery i pozdrów znajomych z Krynicy Morskiej!

Bezpieczeństwo plażowiczów jest naszym priorytetem

Numer alarmowy nad wodą 601 100 100

Nasi partnerzy

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.