Lubisz robić zdjęcia na plaży? 6 ważnych rad dla amatora fotografii

Zdjęcie główne #61 - Lubisz robić zdjęcia na plaży? 6 ważnych rad dla amatora fotografii
0
01.07.2016

Wakacyjne zdjęcia z plaży są wspaniałą pamiątką, o ile zostały prawidłowo zrobione. Wbrew pozorom plaża nie jest łatwym plenerem dla fotografa i warto znać podstawowe zasady i triki wykonywania zdjęć w nadmorskiej scenerii. Podpowiadamy Ci 6 rzeczy, o których powinieneś pamiętać, aby Twoje wakacyjne zdjęcia były znakomite.

  1. Zachód słońca – nie ma lepszej pory do robienia zdjęć na plaży niż późny wieczór. Obowiązuje zasada „złotej godziny” - słońce jeszcze całkowicie nie zaszło, ale powoli zapadają ciemności. Latem „złota godzina” zwykle następuje około 20. Jeśli chcesz zrobić naprawdę efektowne zdjęcie na plaży, wyczekaj na moment, gdy będzie zachodzić słońce – to najbardziej romantyczna, plażowa sceneria.
  2. Wschód słońca – drugi najlepszy moment do zrobienia fantastycznych zdjęć na plaży. Światło jest wówczas co prawda nieco ostrzejsze, ale w zamian nad morzem jest znacznie mniej ludzi. To doskonała pora na wykonanie sesji swojej partnerce czy dzieciom – jest mała szansa, że ktoś obcy znajdzie się w kadrze.
  3. Zła pogoda może tworzyć świetną scenerię – aby zrobić piękne, efektowne zdjęcia na plaży wcale nie musisz czekać na idealną pogodę. Czasami jest wręcz przeciwnie. Najlepsze ujęcia wychodzą wtedy, gdy tło stanowią ciężkie, przerażające chmury wiszące tuż nad morzem i zwiastujące burzę. Wtedy zakładaj kurtkę przeciwdeszczową i biegnij na plażę, aby uwiecznić ten niesamowity obraz.
  4. Martwa natura w kadrze – kto powiedział, że zdjęcia z plaży muszą pokazywać tylko piasek i morze? Na plaży znajdziesz masę przedmiotów, które będą doskonale prezentować się w prawidłowo skomponowanym kadrze. Poszukaj więc konarów drzew wyrzuconych przez morze, idź na falochron, znajdź fragment klifu. Takie zdjęcia najlepiej oddają niezwykłe piękno krajobrazu polskich plaż.
  5. Zdjęcie z plaży, ale... nie na plaży – aby zrobić świetne zdjęcie z plażą w tle wcale nie trzeba być na plaży. Wiele polskich miejscowości nadmorskich jest odgrodzonych od morza klifami i wydmami – warto to wykorzystać. Wejdź na klif (o ile nie zabraniają tego przepisy!) i zrób serię zdjęć ukazujących piękno wybrzeża. Koniecznie wybierz wczesną porę. Ważne! Zawsze dbaj przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo – z klifu bardzo łatwo jest spaść.
  6. Idealne proporcje zdjęcia – stara zasada robienia zdjęć w plażowej scenerii mówi, że proporcje fotografii muszą dzielić obraz tła idealnie na 3 części. Czyli – 1/3 tła to niebo, 1/3 morze i 1/3 plaża. Jeśli o to zadbasz, wówczas każde zdjęcie z plaży będzie udane i przyjemne w odbiorze.

Teraz możesz już chwytać za sprzęt i przekuć wiedzę teoretyczną w praktykę. Życzymy samych udanych ujęć!

Patronat medialny

Zdjęcie główne #954 - Patronat medialny

Plaża Biała to nadmorski hit, dlatego naszym strategicznym partnerem została przebojowa 4FUN TV – pierwsza w Polsce telewizja społecznościowa współtworzona przez widzów. Pomachaj do kamery i pozdrów znajomych z Krynicy Morskiej!

Bezpieczeństwo plażowiczów jest naszym priorytetem

Numer alarmowy nad wodą 601 100 100

Nasi partnerzy

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.