Jak rozpoznać udar słoneczny? Przeczytaj, zanim wybierzesz się na plażę!

Zdjęcie główne #13 - Jak rozpoznać udar słoneczny? Przeczytaj, zanim wybierzesz się na plażę!
0
18.03.2016

Relaks, pełne słońce, plaża. Po prostu sielanka. Nagle jednak zaczynamy czuć się źle, dopada nas silny ból głowy, może nawet drgawki. To pierwsze objawy udaru słonecznego lub udaru cieplnego. Trzeba na nie błyskawicznie zareagować, bo konsekwencje przegrzania organizmu mogą być naprawdę fatalne.

Czym jest udar słoneczny?

O udarze słonecznym mówimy wtedy, gdy zaburzony zostaje nasz naturalny ośrodek termoregulacji. Przyczyna praktycznie zawsze jest taka sama – zbyt intensywne i zbyt długie wystawianie ciała na promieniowanie słońca oraz wysoką temperaturę. Zwykle udarowi towarzyszy rozległe odwodnienie.

Udar słoneczny może dopaść przede wszystkim osoby, które zapomniały o ochronie przed silnie operującym słońcem. Bywa też efektem upału, długiego przebywania w saunie, wysiłku fizycznego podczas panujących wysokich temperatur. Nasz organizm nie jest do takich warunków przyzwyczajony i momentalnie będzie chciał nam o tym przypomnieć.

Pamiętaj!

Skutki udaru mogą być bardzo poważne. Może dojść nawet do trwałego uszkodzenia mózgu.

Klasyczne objawy udaru słonecznego

Lekarze wymieniają 6 podstawowych objawów, które jasno wskazują, że mogło dojść do udaru słonecznego. Są to:

  • silne bóle głowy, którym towarzyszą zawroty;
  • widoczne zaczerwienienie skóry (nierzadko poparzenia słoneczne);
  • ogólne osłabienie organizmu, brak sił;
  • nagle pojawiający się niepokój;
  • silne nudności i wymioty;
  • niemożliwość oddania moczu;

Poza tym istnieje cały szereg objawów towarzyszących, jak: dreszcze, zaburzenia widzenia, wysoka gorączka, przyspieszone tętno, bełkotliwa mowa, utrata potliwości, zwiotczenie mięśni, zaburzenia oddychania.

Ważne!

Jeśli zauważymy u siebie którykolwiek z tych objawów, trzeba natychmiast wezwać pomoc korzystając z numeru alarmowego nad wodą: 601-100-100.

Jak pomóc osobie, która ma objawy udaru słonecznego?

Przede wszystkim trzeba przenieść ją w zacienione miejsce, gdzie panuje niższa temperatura. Następnie robimy zimne okłady na głowę i klatkę piersiową. Jeśli ofiara udaru jest bardzo blada, unosimy jej nogi do góry. Jeśli widzimy, że twarz jest silnie zaczerwieniona, wystarczy posadzić taką osobę na krześle lub w pozycji półleżącej. Monitorujemy stan chorego aż do przyjazdu karetki, cały czas podając mu płyny, najlepiej wodę.

Gdy na miejscu pojawi się lekarz musimy dokładnie opisać wszystkie objawy, powiedzieć, jak długo chory mógł przebywać na słońcu – to pomoże w diagnozie.

Pamiętaj, że przede wszystkim trzeba starać się uniknąć przegrzania organizmu, które prowadzi do udaru słonecznego. Na plaży zawsze noś nakrycie głowy, stosuj kremy ochronne (także po każdej kąpieli w morzu) i pij dużo wody. Co jakiś czas schodź ze słońca i chowaj się w cieniu. Jeśli warunki pogodowe na to pozwalają korzystaj z kąpieli w morzu. Nigdy jednaj nie wchodź do wody przed schłodzeniem głowy i okolic serca!

Gdy już poczujesz się źle, nie czekaj z wezwaniem pomocy lub udaniem się do plażowego punktu medycznego. Szybka reakcja może uratować Ci życie!

Patronat medialny

Zdjęcie główne #954 - Patronat medialny

Plaża Biała to nadmorski hit, dlatego naszym strategicznym partnerem została przebojowa 4FUN TV – pierwsza w Polsce telewizja społecznościowa współtworzona przez widzów. Pomachaj do kamery i pozdrów znajomych z Krynicy Morskiej!

Bezpieczeństwo plażowiczów jest naszym priorytetem

Numer alarmowy nad wodą 601 100 100

Nasi partnerzy

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.