Twoje dziecko pierwszy raz na plaży? Zadbaj, aby się nie przestraszyło

Zdjęcie główne #24 - Twoje dziecko pierwszy raz na plaży? Zadbaj, aby się nie przestraszyło
0
13.04.2016

Małe dziecko błyskawicznie chłonie bodźce z otoczenia i uczy się nowych zachowań. Dlatego większości rodziców wydaje się, że wybranie się z maluchem na plażę może być dla niego wyłącznie wielką frajdą. Czasami bywa zupełnie inaczej. Jeśli Twoje dziecko jeszcze nigdy nie miało okazji zapoznać się z piaskiem i morzem, to musisz je (i siebie!) do tego odpowiednio przygotować. Zależy Ci przecież, aby wspólnie spędzony czas był błogim wypoczynkiem, a nie rodzinnym horrorem, prawda?

Tłumaczymy dziecku, że będzie fajnie

Maluch zdecydowaną większość informacji czerpie od swoich rodziców. Kilkulatek ślepo wierzy w każde słowo wypowiedziane przez mamę lub tatę i warto o tym pamiętać tłumacząc mu, że jedziecie na rodzinne wakacje nad morze. Absolutnie nie straszymy dziecka rekinami i innymi potworami morskimi!

Maluchy nie mają jeszcze na tyle rozbudowanej wyobraźni, aby zrozumieć, czym jest plaża i generalnie morskie wybrzeże. Dlatego rodzice muszą stosować daleko idące skróty myślowe. Tłumaczymy dziecku, że jedziemy do miejsca, gdzie czeka na nas ogromna piaskownica, w której maluch będzie mógł się bawić przez cały dzień, kopać doły, budować z tatą zamki itd. O morzu opowiadajmy, jak o wielkiej wannie, w której większość ludzi uwielbia się kąpać. To powinno wzbudzić w dziecku ogromną ciekawość, a może nawet fascynację.

Zabierz ze sobą niezbędne rzeczy

Przed pierwszym wyjściem z maluchem na plażę warto przyłożyć się do skompletowania niezbędnych akcesoriów. Oczywiście podstawa to zestaw do zabawy w piasku. Fajnym pomysłem na oswojenie dziecka z wodą morską będzie też zabranie małego dmuchanego baseniku, do którego można nalać trochę wody.

Pamiętajmy o podstawowym wyposażeniu rodzinnej torby plażowej. Powinny się w niej znaleźć chusteczki nawilżane, pieluchy na zmianę, worki foliowe, w które zapakujesz zużytą pieluchę, koniecznie krem z wysokim filtrem oraz oczywiście duży zapas wody. Jeśli o niej zapomnisz, spokojnie – na plaży z pewnością znajdzie się punkt gastronomiczny.

Przed wejściem na plażę

Dla wielu maluchów pierwszy kontakt z plażą jest dużym przeżyciem. Nie każde dziecko jednak zapamięta to jako pozytywne doświadczenie. Przygotuj się na to, że pociecha może źle zareagować na dotyk piasku, szczególnie gorącego. Postaraj się więc oswoić dziecko z tym nowym bodźcem.

Wybierz plażę, na której nie zabraknie atrakcji dla malucha

Dziecko szybko zaprzyjaźni się z plażą jeśli zobaczy, że jest to miejsce stworzone do zabawy. W miarę możliwości postaraj się więc zaplanować urlop tam, gdzie Twoja pociecha będzie mieć pod dostatkiem rozrywek. Najlepsze plaże mają wydzielone strefy zabaw dla najmłodszych, gdzie bez przerwy dostępni są animatorzy i opiekunowie. To ważne także dla rodziców, którzy będą mieli chwilę wytchnienia dla siebie.

Bezwzględnie wybieraj plażę strzeżoną, gdzie bezpieczeństwa pilnuje co najmniej kilku wykwalifikowanych ratowników.

To od rodziców w głównej mierze zależy, czy dziecko swój pierwszy kontakt z plażą zapamięta, jako jedno z najfajniejszych przeżyć. Udanych, rodzinnych wakacji!

Patronat medialny

Zdjęcie główne #954 - Patronat medialny

Plaża Biała to nadmorski hit, dlatego naszym strategicznym partnerem została przebojowa 4FUN TV – pierwsza w Polsce telewizja społecznościowa współtworzona przez widzów. Pomachaj do kamery i pozdrów znajomych z Krynicy Morskiej!

Bezpieczeństwo plażowiczów jest naszym priorytetem

Numer alarmowy nad wodą 601 100 100

Nasi partnerzy

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.