Bezpieczeństwo na plaży zależy także od Ciebie!

Zdjęcie główne #23 - Bezpieczeństwo na plaży zależy także od Ciebie!
0
12.04.2016

Każdy z nas chce, aby na plaży było czysto i bezpiecznie. Warto więc sobie uświadomić, że na obie te kwestie największy wpływ mamy my sami, plażowicze. Owszem, sprzątanie i zapewnienie bezpieczeństwa leży w gestii zarządcy plaży, jednak nie jest on w stanie upilnować wszystkich osób korzystających z uroków bałtyckiego wybrzeża. Dlatego generalna zasada brzmi: najpierw wymagaj od siebie, a później od innych. Jak możesz zadbać o bezpieczeństwo na plaży?

Nie śmieć, to inni też nie będą

Śmiecenie na plaży na szczęście powoli wychodzi „z mody”. Dorosło pokolenie ludzi świadomych, że zostawianie po sobie porządku jest nie tylko kwestią kultury, ale też odpowiedzialności za otaczającą nas przyrodę. Dlatego na polskich plażach coraz rzadziej spotkamy zakopane puszki po piwie czy pieluchy.

Mimo to takie sytuacje jeszcze się zdarzają. Pomijając kwestie estetyczne trzeba pamiętać, że zakopana w piasku butelka po piwie czy puszka może stanowić poważne zagrożenie dla innych. Łatwo przecież sobie wyobrazić, że ktoś w taki śmieć wejdzie, uszkodzi nogę i będzie miał zmarnowane wakacje. Tym kimś możesz być też Ty.

Nie przyprowadzaj zwierząt, gdy na plaży jest tłum

Zarządcy plaż często pozwalają przyprowadzać na nie psy, ale liczą przy tym na rozsądek właścicieli. Jeśli chcesz odpoczywać w towarzystwie pupila, to lepiej wybierz porę popołudniową lub wieczorną. Wtedy na plaży jest mniej ludzi, którzy mogliby się poczuć zagrożeni przez zwierzaka. Pamiętaj też, aby nigdy nie spuszczać psa ze smyczy.

Musisz mieć świadomość, że na przepełnionej ludźmi plaży pies może reagować w sposób nieprzewidywalny. Nie ryzykuj więc i w miarę możliwości zostaw pupila w domu lub przyjdź z nim wtedy, gdy plaża jest pusta.

Nigdy nie rozpalaj ogniska

Rozpalanie ognisk jest surowo zabronione na każdej plaży, a za złamanie zakazu można zostać ukaranym wysokim mandatem. Wbrew pozorom nie jest to zwykły wymysł urzędników. Polskie plaże najczęściej otoczone są wydmami i lasami. Wyobraź sobie, co się stanie w momencie, gdy źle ugasisz ognisko, a silny wiatr podsyci ogień i zaniesie go poza plażę? To byłaby katastrofa i realne zagrożenie zarówno dla przyrody, jak i dla ludzi.

Nie ignoruj ratownika

Ratownik to człowiek, który w razie potrzeby zaryzykuje własne życie, aby uratować Twoje. Już to wystarczy, aby mieć do niego duży szacunek. Ignorowanie poleceń ratownika jest przejawem skrajnej nieodpowiedzialności i buty, czyli cech niemile widzianych na plaży.

Stosuj się także do komunikatów przedstawianych na wieży ratowniczej czy w punkcie obsługi plaży. Jeśli widzisz wyraźną informację o zakazie kąpieli, nie wchodź do wody, aby nie narazić siebie i osób, które będą zmuszone pospieszyć Ci z pomocą.

Korzystaj ze stref przeznaczonych do konkretnych celów

Na plażach często dochodzi do konfliktów między wypoczywającymi osobami, co jest zrozumiałe i naturalne w dużym ścisku. Aby ograniczyć ryzyko kłótni korzystaj z wydzielonych stref, które są przeznaczone do konkretnych aktywności. W strefie sportu nikt nie będzie narzekał, że grasz z dzieciakami w piłkę. W strefie dziecka maluchy mogą piszczeć i krzyczeć do woli, a nikt nie zwróci im uwagi. W strefie relaksu masz natomiast prawo do ciszy i spokoju i obsługa będzie tego pilnować.

Bezpieczeństwo na plaży to bardzo ważne zagadnienie. Warto go pilnować we własnym zakresie, aby mieć gwarancję udanego, bezstresowego urlopu.

 

 

 

Patronat medialny

Zdjęcie główne #954 - Patronat medialny

Plaża Biała to nadmorski hit, dlatego naszym strategicznym partnerem została przebojowa 4FUN TV – pierwsza w Polsce telewizja społecznościowa współtworzona przez widzów. Pomachaj do kamery i pozdrów znajomych z Krynicy Morskiej!

Bezpieczeństwo plażowiczów jest naszym priorytetem

Numer alarmowy nad wodą 601 100 100

Nasi partnerzy

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.