Bałtycki skarb i najpiękniejsza pamiątka z wakacji. Jak szukać bursztynów?

Zdjęcie główne #74 - Bałtycki skarb i najpiękniejsza pamiątka z wakacji. Jak szukać bursztynów?
0
29.07.2016

Bursztyn bez wątpienia jest najważniejszym symbolem Bałtyku. Polskie wybrzeże jest wyjątkowo urodzajne w złoża tego cennego kruszcu. Nasz kraj to światowa potęga w produkcji biżuterii z bursztynu. Nic dziwnego, że wielu osobom udziela się swoista „bursztynowa gorączka”. Codziennie na plażach można spotkać poszukiwaczy skarbów, którzy liczą na szczęście i znalezienie choćby maleńkiego minerału. Podpowiadamy, jak szukać bursztynów, aby zwiększyć swoje szanse.

Czym jest bursztyn?

Bursztyn to skamieniała żywica, która jest pozostałością po rosnących miliony lat temu lasach iglastych. Kamień ma charakterystyczny, piwno-karmelowy kolor i uchodzi za jeden z najpiękniejszych na świecie. Często wykorzystuje się go do tworzenia biżuterii, obrazów czy rzeźb. Do dziś owiana tajemnicą jest słynna bursztynowa komnata, która została zrabowana przez hitlerowców podczas II Wojny Światowej.

Bursztyn, choć nie jest tak cenny jak diament, cieszy się ogromną popularnością w świecie złotniczym. Bursztynowe ozdoby noszą gwiazdy kina i estrady. Dla wielu osób choćby drobiazg z tym kamieniem jest obowiązkową pamiątką znad Bałtyku.

Jak szukać bursztynów?

Poszukiwanie bursztynów na małą skalę nie jest w Polsce zabronione. Profesjonalnym wydobyciem zajmują się wyspecjalizowane firmy, które każdego roku wyciągają z dna Bałtyku dziesiątki kilogramów cennego kruszcu. Poszukiwacze-amatorzy mają oczywiście ograniczone pole manewru, bo pozostaje im tylko przeczesywanie brzegu. Jednak nawet taka prymitywna metoda może być skuteczna.

Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie bursztynu poszukiwania trzeba rozpocząć o świcie, kiedy na plaży nie ma jeszcze ludzi i panuje przypływ. Wówczas fale często wyrzucają na brzeg mniejsze i większe fragmenty bursztynów.

Rada

Najlepiej jest szukać kruszcu po sztormie.

Doświadczeni poszukiwacze wiedzą, że znalezienie bursztynu w czystym piasku jest prawie niemożliwe. Dlatego trzeba szukać w różnych skupiskach przedmiotów wyrzuconych przez morze na brzeg. Idealne są wszelkie górki patyków, muszli, wodorostów. Bursztyn gromadzi się też przy falochronach.

Oczywiście takie prymitywne metody poszukiwawcze nie gwarantują sukcesu, a już na pewno nie wzbogacenia się. Mniej cierpliwi mogą po prostu udać się na jedno z licznych stoisk, gdzie można kupić bursztyny w różnych wielkościach. Uwaga tylko na fałszywki! Jeśli cena jest zbyt okazyjna, to na pewno nie mamy do czynienia z bursztynem. Zawsze żądajmy okazania certyfikatu autentyczności.

Patronat medialny

Zdjęcie główne #954 - Patronat medialny

Plaża Biała to nadmorski hit, dlatego naszym strategicznym partnerem została przebojowa 4FUN TV – pierwsza w Polsce telewizja społecznościowa współtworzona przez widzów. Pomachaj do kamery i pozdrów znajomych z Krynicy Morskiej!

Bezpieczeństwo plażowiczów jest naszym priorytetem

Numer alarmowy nad wodą 601 100 100

Nasi partnerzy

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.