Praca ratownika wodnego wydaje się być sielanką. Przystojny chłopak lub piękna dziewczyna siedzi sobie przez cały dzień na słońcu, co jakiś czas użyje gwizdka, opali się, a wieczorami pobawi z plażowiczami. To jednak tylko stereotyp. Praca ratowników pokazana w słynnym „Słonecznym Patrolu” nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Jest to zajęcie wymagające, niezbyt dobrze płatne, a do tego ratownikiem nie może zostać każdy. Sprawdź, co musisz zrobić, aby uzyskać potrzebne uprawnienia.
Kursy dla młodych ratowników
Niewiele osób wie, że podstawowe kursy ratownicze są prowadzone już dla 12-letnich dzieci. Po ukończeniu tego roku życia młody człowiek może zapisać się na kurs i zdobyć tytuł młodszego ratownika. Po ukończeniu 16. roku życia można wziąć udział w kursie na ratownika.
Ważne
Oba te tytuły nie uprawniają oczywiście do pracy na plaży czy basenie.
Aby rozpocząć prawdziwą karierę w tym zawodzie, trzeba skończyć 18 lat i zapisać się na kurs ratownika wodnego. Tutaj zaczynają się schody.
Przebieg kursu na ratownika wodnego
Kursy na ratownika wodnego, czyli uprawnionego do samodzielnej pracy na różnych akwenach, prowadzą Wojewódzkie Zarządy WOPR. Kurs trwa 66 godzin i może w nim wziąć udział każda osoba po 18. roku życia, która ma dobrą kondycję, potrafi świetnie pływać, ma ogólną wiedzę na temat ratownictwa i potrafi się posługiwać sprzętem ratunkowym.
Po ukończeniu kursu kandydat zdaje egzamin teoretyczny. Jeśli go zaliczy, może przystąpić do egzaminu praktycznego. Warunkiem uzyskania uprawnień jest zdanie obu części egzaminu. Podczas próby praktycznej kandydat musi m.in. przepłynąć zadany dystans oraz poradzić sobie w symulowanej akcji ratunkowej.
Po zaliczeniu kursu trzeba jeszcze wziąć udział w szkoleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Uzyskanie zaświadczenie jest ważne przez 3 lata i po tym czasie kurs trzeba powtórzyć.
Jeśli kandydat zaliczy wszystkie egzaminy, uzyskuje uprawnienia ratownika wodnego i może rozpocząć pracę na plaży, nad jeziorem czy na miejskim basenie.
Spore wydatki, niskie pensje
Uzyskanie uprawnień ratownika wodnego kosztuje i to sporo. Na odbycie wszystkich kursów i egzaminów kandydat musi przeznaczyć minimum 2000 złotych. To odstrasza wiele osób, dlatego polskie kąpieliska cierpią na deficyt ratowników.
Osobną kwestią są niskie zarobki w tym zawodzie i jego sezonowość. Na popularnej nadbałtyckiej plaży ratownik dostanie 2000-2500 złotych miesięcznie. Jest to więc zajęcie głównie dla studentów, nauczycieli i... pasjonatów.
Plaża Biała to nadmorski hit, dlatego naszym strategicznym partnerem została przebojowa 4FUN TV – pierwsza w Polsce telewizja społecznościowa współtworzona przez widzów. Pomachaj do kamery i pozdrów znajomych z Krynicy Morskiej!