Nie daj się oszukać! Jak rozpoznać, czy bursztyn jest prawdziwy?

Zdjęcie główne #73 - Nie daj się oszukać! Jak rozpoznać, czy bursztyn jest prawdziwy?
0
28.07.2016

Bursztyn to jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych pamiątek przywożonych znad morza. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zamiast bursztynu kupiły np. farbowane szkło. Oszuści są coraz bardziej perfidni, a biedni turyści dają się nabierać na wymyślne sztuczki. Dlatego tym razem podpowiemy Ci, jak rozpoznać, czy bursztyn jest prawdziwy. Dzięki naszemu poradnikowi nie dasz się oszukać!

Test „na sweter”

Przed zakupem rzekomego bursztynu weź kamień i potrzyj nim energicznie o fragment wełny – może być sweter. Pocieraj przez około 20 sekund, a następnie chwyć pasmo włosów. Prawdziwy bursztyn będzie przyciągać kosmyki. Jeśli jest inaczej, to „kamień” prawdopodobnie został wykonany z plastiku lub szkła.

Test światła

W słoneczny dzień skieruj bursztyn w stronę słońca i popatrz, jak zmienia się przechodzące przez niego światło. Jeśli mieni się na niebiesko, to kamień jest autentyczny. Warto również sprawdzić temperaturę okazu. Prawdziwy bursztyn jest ciepły w dotyku. Uważaj jednak na próby oszustwa – nieuczciwi sprzedawcy często podgrzewają wcześniej sprzedawane okazy.

Bardzo dobrą metodą oceny autentyczności bursztynu jest przeprowadzenie próby w słonej wodzie. Do 250 mililitrów wody dodaj 25 gramów soli. Wrzuć kamień. Prawdziwy bursztyn będzie opadać powoli lub unosić się na powierzchni.

Test ognia

Ten test można przeprowadzić tylko na własnym bursztynie, ponieważ kamień zostanie trwale zniszczony. Weź próbkę minerału i dotknij ją rozgrzaną do czerwoności pinezką. Jeśli bursztyn zacznie się topić i pachnieć żywicą, jest autentyczny.

Możesz też podpalić kamień. Prawdziwy bursztyn będzie się żarzyć jasnym płomieniem i szybko topnieć.

Gdy stwierdzisz oszustwo

Jeśli jeden z tych testów przeprowadzisz już po zakupie i okaże się, że sprzedawca Cię oszukał, jak najszybciej odwiedź jego stoisko i zażądaj zwrotu pieniędzy. Jeśli odmówi – postrasz policją. Tak czy inaczej o przypadkach takich oszustw zawsze warto poinformować służby. Chodzi o wyeliminowanie nieuczciwych sprzedawców, którzy psują markę bałtyckiego bursztynu i doprowadzają do bankructwa punkty handlujące prawdziwymi minerałami.

Nie daj się skusić na wyjątkową okazję. Bursztyn jest cennym minerałem i nikt nie sprzeda prawdziwego kamienia za połowę jego nominalnej wartości. Przed zakupem zawsze żądaj też okazania certyfikatu autentyczności.

 

Patronat medialny

Zdjęcie główne #954 - Patronat medialny

Plaża Biała to nadmorski hit, dlatego naszym strategicznym partnerem została przebojowa 4FUN TV – pierwsza w Polsce telewizja społecznościowa współtworzona przez widzów. Pomachaj do kamery i pozdrów znajomych z Krynicy Morskiej!

Bezpieczeństwo plażowiczów jest naszym priorytetem

Numer alarmowy nad wodą 601 100 100

Nasi partnerzy

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.