Dieta na upały – 5 propozycji dla wybierających się nad morze

Zdjęcie główne #55 - Dieta na upały – 5 propozycji dla wybierających się nad morze
0
23.06.2016

Wysokie temperatury potrafią dać się we znaki także bardzo młodym ludziom, dlatego na upały trzeba naprawdę uważać. Szczególnie będąc na plaży, gdzie brakuje ocienionych miejsc, a temperatura jest najwyższa. Chłodny wiatr od morza jest zdradliwy – wydaje nam się, że wcale nie jest tak gorąco, a w rzeczywistości organizm przechodzi katusze. Aby poradzić sobie z upałami warto w tym okresie wzbogacić swój jadłospis. Najlepsza dieta na upały? Oto kilka naszych propozycji.

Dużo owoców i produktów mlecznych

W czasie upałów organizm szybko traci witaminy i minerały, a najlepiej uzupełnić ich poziom w sposób naturalny. Świetnie sprawdzają się tutaj owoce, szczególnie arbuz, który dodatkowo gasi pragnienie. Poza tym sięgajmy po bogate w witaminę C borówki, agrest, truskawki, pomarańcze. Bardzo dobrze sprawdzają się też melony i gruszki oraz rodzime jabłka. Owoce, poza dostarczaniem nam witamin, regulują także poziom nawodnienia organizmu.

Gdy na dworze panują wysokie temperatury jak najczęściej sięgajmy po produkty mleczne, takie jak jogurty, maślanka, kefir. Gaszą pragnienie, dostarczają wapnia i białka, a do tego nie tuczą tak, jak chociażby soki owocowe. W dodatku regulują trawienie, co jest szczególnie ważne dla osób dbających o linię i chcących dobrze wyglądać na plaży.

Ciekawostka

Podczas upałów warto jeść... czosnek. Zawarte w nim składniki doskonale poprawiają krążenie krwi, co pomaga organizmowi przetrwać wysokie temperatury i wspomaga naturalny proces chłodzenia.

Lekkostrawne posiłki

W czasie upałów mamy mniejszy apetyt, ale na pewno nie jest to powodem tego, aby się głodzić. Zamiast jednak sięgać po smażone w głęboki oleju ryby i schabowe lepiej jest przejść na lekką dietę. Jej podstawę mogą stanowić warzywa, sałatki, chude mięso, białe sery, ryż i kasza.

Rada

Fani zup w okresie letnim mogą spróbować zastąpić gorące wywary tradycyjnym chłodnikiem – świetny jest np. ten na bazie botwinki. Zaspokaja głód i gasi pragnienie, a do tego bezpiecznie schładza organizm.

Najważniejsze jest nawadnianie

Dieta na upały powinna bazować na piciu dużych ilości płynów. Jednak zamiast słodzonych soków owocowych i napojów gazowanych (bardzo tuczących i tylko pozornie gaszących pragnienie) warto wybierać zwykłą wodę mineralną, herbatę ziołową i soki świeżo wyciskane.

Warto wiedzieć

W okresie upałów minimalna ilość przyjmowanych płynów powinna wynieść 3 litry na dobę.

Taka dieta pozwoli przetrwać upały w dobrej kondycji, a do tego nie stracić formy.

Patronat medialny

Zdjęcie główne #954 - Patronat medialny

Plaża Biała to nadmorski hit, dlatego naszym strategicznym partnerem została przebojowa 4FUN TV – pierwsza w Polsce telewizja społecznościowa współtworzona przez widzów. Pomachaj do kamery i pozdrów znajomych z Krynicy Morskiej!

Bezpieczeństwo plażowiczów jest naszym priorytetem

Numer alarmowy nad wodą 601 100 100

Nasi partnerzy

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.