Dylemat każdego rodzica – kiedy wysłać dziecko na kolonie? Podpowiadamy

Zdjęcie główne #43 - Dylemat każdego rodzica – kiedy wysłać dziecko na kolonie? Podpowiadamy
0
01.06.2016

Pierwszy prawie samodzielny wyjazd dziecka na wakacje to dla niego ogromne przeżycie i wcale nie mniejsze dla rodziców. Obie strony bardzo się denerwują, bo przecież nie wiemy, jak nasza pociecha zachowa się bez czujnej opieki mamy i taty. Kiedy zatem wysłać dziecko na kolonie? Czy jest na to idealny moment? Wiele zależy od cech charakteru samego malucha, jednak warto się także kierować zasadami zdrowego rozsądku. Przeczytacie o nich w naszym poradniku.

Pierwsza wycieczka

Dziecko w wieku 6-7 lat nie jest jeszcze raczej gotowe do wyjazdu na cały turnus kolonijny. Z pewnością będzie tęsknić, może mieć problemy z odnalezieniem się w grupie nieznanych mu ludzi i dla bardziej wrażliwych maluchów będzie to nieprzyjemne przeżycie. Nie oznacza to jednak wcale, że dziecko musi być uwiązane do rodziców.

6-7-latka można z powodzeniem wysłać na pierwszą wycieczkę poza miejsce zamieszkania. Świetnie sprawdzają się krótkie obozy tematyczne, które trwają maksymalnie kilka dni. Ważne, aby dziecko wyjechało ze znanymi sobie dziećmi, a najlepiej także z wychowawcami, np. nauczycielami przedszkolnymi czy szkolnymi. Będzie to dla niego świetne przetarcie przed późniejszymi koloniami.

Na kolonie można wysłać dziecko w wieku szkolnym

Najlepszy czas na wyjazd kolonijny następuje wtedy, gdy dziecko kończy 1 lub 2 klasę szkoły podstawowej i osiąga wiek 8 lat. „Szkolniak” jest już bardziej samodzielny, nie potrzebuje ciągłej uwagi ze strony rodziców, a wręcz oczekuje, że ci dadzą mu więcej swobody. Oczywiście taki dziewiczy turnus nie powinien być zbyt długi – wystarczy tydzień, maksymalnie 2 tygodnie.

Rada

Nadal wybierajmy kolonie organizowane przez szkołę, do której uczęszcza dziecko. Jest wówczas duża szansa, że pojedzie na wypoczynek z kolegami, co doda mu otuchy.

Gdzie najlepiej posłać dziecko na kolonie? Zdecydowanie polecanym kierunkiem jest polski Bałtyk. Kilkulatek do szczęścia potrzebuje tylko plaży, a jeśli pogoda na to pozwala, także kąpieli w morzu. Wówczas mamy gwarancję, że pociecha wróci do domu wypoczęta i prawdziwie szczęśliwa.

Ważne

Przed podpisaniem umowy z organizatorem kolonii sprawdźmy, w jakim ośrodku ma zamieszkać dziecko. Wypytajmy o szczegóły dotyczące wyżywienia i plaży, na której dzieci mają spędzać wakacje. Szczególny nacisk trzeba położyć na bezpieczeństwo – plaża musi być pod nadzorem ratownika.

Wybierając kolonijny kierunek weźmy także pod uwagę odległość od domu. W pierwszą podróż lepiej nie wysyłać dziecka zbyt daleko i nie skazywać go na męczącą jazdę przez wiele godzin. Z tego samego powodu poczekajmy z obozami czy koloniami zagranicznymi.

Patronat medialny

Zdjęcie główne #954 - Patronat medialny

Plaża Biała to nadmorski hit, dlatego naszym strategicznym partnerem została przebojowa 4FUN TV – pierwsza w Polsce telewizja społecznościowa współtworzona przez widzów. Pomachaj do kamery i pozdrów znajomych z Krynicy Morskiej!

Bezpieczeństwo plażowiczów jest naszym priorytetem

Numer alarmowy nad wodą 601 100 100

Nasi partnerzy

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.