W ciąży na plażę? Jak nie zrobić krzywdy sobie i dziecku? 6 najważniejszych zasad

Zdjęcie główne #49 - W ciąży na plażę? Jak nie zrobić krzywdy sobie i dziecku? 6 najważniejszych zasad
0
10.06.2016

Jeśli jesteś w ciąży i martwisz się o to, czy możesz korzystać z uroków plażowania, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Podpowiemy Ci, jak opalać się bezpiecznie, czego powinnaś unikać i przede wszystkim – jak nie narazić dziecka na przykre konsekwencje swojej niewiedzy. Poznaj 6 zasad bezpiecznego przebywania na plaży w ciąży.

  1. Kremy z bardzo wysokim filtrem – promieniowanie słoneczne UVA i UVB w nadmiarze może być bardzo szkodliwe dla płodu, ale też dla Ciebie. W czasie ciąży Twoja skóra jest mocno narażona na tworzenie się przebarwień, które mogą przejść w zmiany nowotworowe. Dlatego koniecznie stosuj kremy z wysokim filtrem – minimum SPF 30, a najlepiej SPF 50. Pamiętaj, aby posmarować skórę przynajmniej 15 minut przed wyjściem na plażę i nie żałować kremu: zalecana dawka to 2mg na 1 cm2 skóry.
  2. Schodź z plaży w czasie najsilniejszego operowania słońca – kobieta w ciąży powinna zrezygnować z plażowania w godzinach między 11 a 15. Wtedy jest najgoręcej, a słońce świeci najmocniej. Schowaj się w cieniu, spędź czas w barze czy restauracji popijając świeże soki czy wodę z cytryną.
  3. Pamiętaj o nawadnianiu – o piciu dużych ilości wody podczas plażowania powinna pamiętać każda osoba, nie tylko kobieta w ciąży, jednak Ciebie ten obowiązek dotyczy podwójnie. W końcu nawadniasz nie tylko swój organizm, ale także dziecka, które nosisz w brzuchu. W czasie 2-3 godzin pobytu na plaży, szczególnie w ciepły i słoneczny dzień, wypij co najmniej 1,5 litra wody. Zrezygnuj z napojów gazowanych i kawy!
  4. Leżak zamiast koca – kobiety w zaawansowanej ciąży nie powinny odpoczywać leżąc na kocu. Piasek, choć miękki, nie będzie dla nich zbyt wygodnym podłożem. Już po kilkunastu minutach w takiej pozycji możesz zacząć narzekać na bóle pleców i brzucha. Dlatego dużo lepszym pomysłem jest skorzystanie z leżaka, a najlepiej materaca/łóżka plażowego. Poszukaj więc plaży, która udostępnia możliwość wypożyczenia takich przedmiotów.
  5. Nie wychodź na plażę w czasie upału – jeśli termometr wskazuje około 30 stopni, to naprawdę najrozsądniej będzie, jeśli tego dnia zostaniesz w hotelu. Wysokie temperatury są niekorzystne dla płodu. Jeśli doprowadzisz do przegrzania organizmu, wówczas konsekwencje mogą być bardzo poważne – włącznie z wystąpieniem krwawienia z dróg rodnych.
  6. Chroń oczy i głowę – na plażę zawsze zabieraj kapelusz z dużym rondem, który uchroni Cię przed np. udarem słonecznym. Zadbaj również o swoje oczy. W ciąży zmienia się gospodarka hormonalna, co często objawia się występowaniem zespołu suchego oka. Wiele kobiet w stanie błogosławionym narzeka również na pogorszenie widzenia. Aby dodatkowo nie obciążać oczu w słoneczny dzień stosuj markowe okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem i polaryzacją.

Pamiętaj także, że silne promieniowanie słoneczne powoduje wytrącanie z organizmu kwasu foliowego, a ten jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Dlatego przed wizytą na plaży sięgnij po suplement zawierający kwas foliowy, którego wybór trzeba jednak skonsultować z lekarzem.

Patronat medialny

Zdjęcie główne #954 - Patronat medialny

Plaża Biała to nadmorski hit, dlatego naszym strategicznym partnerem została przebojowa 4FUN TV – pierwsza w Polsce telewizja społecznościowa współtworzona przez widzów. Pomachaj do kamery i pozdrów znajomych z Krynicy Morskiej!

Bezpieczeństwo plażowiczów jest naszym priorytetem

Numer alarmowy nad wodą 601 100 100

Nasi partnerzy

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.