5 najpiękniejszych latarni morskich nad Bałtykiem

Zdjęcie główne #50 - 5 najpiękniejszych latarni morskich nad Bałtykiem
0
13.06.2016

Latarnie morskie od stuleci ostrzegały żeglarzy przed skałami i informowały o coraz bliższym lądzie. Na polskim wybrzeżu pierwsze takie obiekty powstały w XVII wieku. Do dziś mamy 17 działających latarni, które służą także jako atrakcje turystyczne. Roztacza się z nich piękny widok na morze i polskie wybrzeże Bałtyku. Warto odwiedzić wszystkie, ale kilka polecamy szczególnie.

Oto 5 – naszym zdaniem - najpiękniejszych latarni morskich nad Bałtykiem: 

  1. Latarnia Morska w Kołobrzegu – jedna z najstarszych w Polsce. Budynek powstał w 2. połowie XVII wieku na platformie starego fortu obronnego. Wieża z czerwonej cegły ma 26 metrów wysokości i można wspiąć się na nią po krętych, metalowych schodach. Ponadto u podnóża znajduje się duży taras widokowy, z którego można podziwiać okolicę. Wieczorem obiekt jest efektownie podświetlony i jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Kołobrzegu.
  2. Latarnia Morska w Ustce – niespełna 20- metrowa wieża z budynkiem latarników stoi u ujścia rzeki Słupi, po wschodniej części falochronu. Wieża z czerwonej cegły ma kształt ośmiokąta, a na jej górę prowadzą kręte betonowe i metalowe schody. Światło, które rozpościera się z latarni, ma zasięg 33 kilometrów i co ciekawe początkowo było koloru czerwonego. Dopiero w 1904 r. zostało zmienione na białe. W 1993 r. obiekt został wpisany na listę zabytków.
  3. Latarnia Morska w Świnoujściu – to jeden z najwyższych tego typów obiektów na świecie i prawdziwa perełka architektoniczna. Ceglany budynek został wzniesiony w 1857 r. na prawym brzegu Świny. Wieża liczy aż 65 metrów i dumnie góruje nad wybrzeżem. Światło emitowane z latarni widać z odległości nawet 46 kilometrów. Na szczyt budynku wiedzie 300 krętych schodów, a z racji dużej wysokości widoki zapierają dech w piersiach. Na samej górze, oprócz podziwiania pięknego wybrzeża, można też zobaczyć pokoik latarnika czy zabytkowy strój nurka.
  4. Latarnia Morska Rozewie – ta piękna biało-czerwona wieża położona jest w powiecie puckim, na przylądku Rozewie. Ma 32 metry wysokości i emituje światło na odległość aż 48 kilometrów. Latarnia nosi imię Stefana Żeromskiego, który rzekomo miał napisać tu swoją powieść "Wiatr od morza".  Budynek ma białą, murowaną podstawę i czerwoną metalową wieżę. Mieści się w nim muzeum latarnictwa, gdzie można podziwiać latarnie morskie od starożytności aż do dzisiaj. Przy budynku stoją też dwa pomniki: popiersie Stefana Żeromskiego oraz pomnik na pamiątkę objęcia Pomorza przez Wojsko Polskie w 1920 r. Nieopodal jest też druga, ale nieczynna już latarnia.
  5. Latarnia Morska w Gąskach – budynek stoi w centrum malowniczej bałtyckiej wsi. Latarnia została zbudowana pod koniec XIX wieku, ma ponad 50 metrów wysokości i jest drugą co do wielkości w Polsce. Jej światło widać z odległości 36 kilometrów. Na szczyt prowadzą kręte granitowe schody. Po pokonaniu 190 stopni z tarasu widokowego można podziwiać piękne wybrzeże,  a także dostrzec pobliskie Mielno czy Unieście. Latarnia – razem z kompleksem budynków - została wpisana na listę zabytków. 

Wakacje nad polskim morzem to nie tylko okazja do wylegiwania się na plaży, ale też poznania kawałka naszej historii. Latarnie morskie od wieków związane są przecież z polskimi żeglarzami i Morzem Bałtyckim. Warto je zwiedzić, choćby dla fantastycznych widoków.

Patronat medialny

Zdjęcie główne #954 - Patronat medialny

Plaża Biała to nadmorski hit, dlatego naszym strategicznym partnerem została przebojowa 4FUN TV – pierwsza w Polsce telewizja społecznościowa współtworzona przez widzów. Pomachaj do kamery i pozdrów znajomych z Krynicy Morskiej!

Bezpieczeństwo plażowiczów jest naszym priorytetem

Numer alarmowy nad wodą 601 100 100

Nasi partnerzy

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.