Dekalog bezpiecznego plażowicza, czyli sprawdź, jak wypoczywać z głową

Zdjęcie główne #65 - Dekalog bezpiecznego plażowicza, czyli sprawdź, jak wypoczywać z głową
0
12.07.2016

Piasek, szum fal, dobra pogoda – teoretycznie na plaży nie może nam się stać nic złego, ale życie pokazuje, że bywa z tym różnie. Najwięcej wypadków ma bezpośredni związek z nieodpowiedzialnym zachowaniem plażowiczów, niepilnowaniem dzieci i oczywiście piciem alkoholu. Dlatego przygotowaliśmy dekalog bezpiecznego plażowicza i podpowiemy Ci, jak należy wypoczywać, aby nie zrobić sobie czy innym krzywdy.

  1. Nie pij! - picie alkoholu na plaży nie jest dobrym pomysłem. Nie dość, że to oznaka braku kultury, to jeszcze alkohol w połączeniu z wysoką temperaturą może być bardzo groźny dla organizmu. Nie wspominając już o ogromnym ryzyku, z jakim wiąże się wchodzenie do morza po „kilku piwach”.
  2. Nie śmieć – śmiecenie jest fatalną przywarą wielu osób, z którą trudno jest niestety walczyć. Jeśli nie dbasz o porządek wokół siebie, to nie tylko wystawiasz sobie złe świadectwo, ale także tworzysz potencjalne zagrożenie dla innych. Pomyśl o dziecku, które kaleczy nogę o ostrą puszkę zakopaną przez Ciebie w piasku. To może być Twoje dziecko!
  3. Słuchaj ratownika – ratownik nie jest na plaży po to, aby czarować dziewczyny. Ma dbać o bezpieczeństwo plażowiczów, dlatego trzeba bezwzględnie stosować się do jego poleceń.
  4. Nie bagatelizuj oznaczeń – czerwona flaga? Nie wchodź do wody! Uwierz, że żaden ratownik nie wywiesi czerwonej flagi, bo ma taki kaprys. Zawsze kryją się za tym konkretne przesłanki. Szanuj więc życie swoje i innych i nie popisuj się swoją niesubordynacją.
  5. Dbaj o wyposażenie plaży – wiele plaż jest doskonale zorganizowanych, wyposażonych w przebieralnie, punkty gastronomiczne, wydzielone strefy. To wszystko dla plażowiczów. Dlatego warto dbać o plażowe wyposażenie, aby dać możliwość skorzystania z niego innym.
  6. Nie rozpalaj ogniska – choć dla wielu jest to szczyt romantyzmu, to ognisko na plaży może być też wielkim zagrożeniem. Wystarczy silny podmuch wiatru, który przeniesie żar do pobliskiego lasu i pożar gotowy. Niedogaszone ognisko to także zagrożenie dla innych plażowiczów, szczególnie dla dzieci. Lubisz kiełbaski z grilla? Idź do jednej z nadmorskich knajp i nie ryzykuj.
  7. Nie wywołuj konfliktów – gdy na plaży jest tłoczno bardzo rośnie ryzyko międzyludzkich konfliktów. Dlatego trzeba mieć szacunek do innych. Uszanuj czyjąś prywatność i chęć zrelaksowania się. Nie graj w piłkę tuż obok czyjegoś ręcznika – przenieś się do wydzielonej strefy. Przekaż też podstawowe zasady kultury swoim dzieciom.
  8. Nie wypływaj pontonem na otwarte morze – to bardzo zły pomysł. Pamiętaj, że morze jest nieprzewidywalne. Wystarczy mocniejsza fala, aby doszło do przewrócenia pontonu, utraty orientacji i utonięcia. Niedopuszczalne jest też wypływanie w morze na popularnych dmuchanych materacach.
  9. Nie przyprowadzaj psa – pies na plaży się nudzi i męczy, może więc stać się agresywny. Wiele osób boi się psów, dlatego kultura nakazuje, aby nie narażać innych na taki stres. Psa zostaw w domu pod opieką lub przyprowadź go dopiero wtedy, gdy na plaży są pustki.
  10. Nie opalaj się bez umiaru – udar słoneczny czy poparzenia są na czele listy najczęstszych wypadków na plaży. Dlatego pamiętaj, aby po każdej godzinie spędzonej na słońcu schować się w cieniu. Nie oszczędzaj na kremach z filtrem, zawsze noś nakrycie głowy.

 

Teraz pora zapamiętać te proste zasady i się do nich stosować podczas urlopu. Dzięki temu wypoczniesz bezpiecznie i dasz szansę na to samo innym plażowiczom.

Patronat medialny

Zdjęcie główne #954 - Patronat medialny

Plaża Biała to nadmorski hit, dlatego naszym strategicznym partnerem została przebojowa 4FUN TV – pierwsza w Polsce telewizja społecznościowa współtworzona przez widzów. Pomachaj do kamery i pozdrów znajomych z Krynicy Morskiej!

Bezpieczeństwo plażowiczów jest naszym priorytetem

Numer alarmowy nad wodą 601 100 100

Nasi partnerzy

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.